Dzianiny fluorescencyjne powstają na bazie połączenia dwóch technik włókienniczych. Pierwsza z nich jest wyrobem powstającym przez tworzenie rzędów lub kolumn wzajemnie połączonych ze sobą oczek i jej największą zaletą jest to, że może się rozciągać we wszystkich kierunkach. Warto też pamiętać, by nie mylić dzianiny z tkaniną, bo to nie jest to samo. Wspominaliśmy o dwóch technikach. O pierwszej już wiecie, zaś druga dotyczy fluorosenccji. Dzięki niej dzianina może emitować światło, które wcześniej zostało pochłonięte. Jest to taka luminesencja. Dzięki temu materiał, który zawiera omawianą substancję może spełniać różne zadania, gdzie potrzebna jest widoczność. Między innymi we włókiennictwie oraz innych branżach. Dzianiny fluorescencyjne są wytworem w postaci połączenia tych dwóch technik włókienniczych.
Dzianiny fluorescencyjne – nitki, rządki i kolumienki
Podstawowymi cechami struktury dzianiny są: długość nitki w oczku, ścisłość rządkowa, ścisłość kolumienkowa. Długość nitki w oczku możemy policzyć jako odcinek nitki, z którego zostało wykonane jedno oczko. Warto też wiedzieć, że jeżeli chodzi o ścisłości to jest to liczba rzędów i kolumn. Takie informacje pozwalają ze ścisłą dokładnością zaplanować każdą strukturę dzianiny. Jest to bardzo potrzebne przy produkcji, szczególnie masowej. Jeżeli znamy te informacje to wiemy ile nici będziemy potrzebować do produkcji interesującego nas wyrobu włókienniczego, a jeżeli chodzi o jednostki do mierzenia to standardowo w dzianinach używamy centymetrów.
Podczas produkcji dzianiny możemy zmieniać strukturę poprzez zmianę długości nici w oczku oraz zmianę liczby kolumn i rzędów. W takim przypadku efekt końcowy znacznie się zmieni. Mieszanie struktur powoduje, że produkt końcowy jest różnorodny. Stosowanie jednej struktury daje natomiast efekt jednolitości. Warto jednak wiedzieć, że nie można w zmianie struktury zmienić na przykład samej liczby rzędów albo samej liczby kolumn. Wartości w obu determinowane są przez długość nici w oczku, ale nie tylko. Do tego ważny jest splot, właściwości przędzy i samego surowca.
Techniki wytwarzania
Możecie poznać trzy techniki wytwarzania dzianin. Pierwsza polega na falowaniu. Rzadko kto ją jeszcze stosuje, bo to technika przestarzała. Inną techniką jest szydełkowanie w układzie rzędowym i jest to podstawowa obecnie technika wytwarzania włókienniczego. Alternatywnie można szydełkować w układzie kolumnowym. W przypadku jednej i drugim oczywiście można szydełkować ręcznie, ale przy produkcji służą do tego szydełkarki. Są to specjalne maszyny dziewiarskie, które wytwarzają mechanicznie dzianiny. Czy już wiecie czym są dzianiny fluorescencyjne?
Więcej informacji na temat dzianin fluorescencyjnych znajdziesz tutaj