tkaniny trudnopalne

Tkaniny trudnopalne

Tkaniny trudnopalne są w ofercie Polskiej Grupy Tekstylnej. Pierwsze, co przychodzi na myśl to pytanie na czym polega trudnopalność. Dlatego śpieszymy z wytłumaczeniem tej kwestii.

Tkaniny trudnopalne – czyli jakie?

Jeżeli mamy zwykłą, bawełnianą kurtkę, to podczas kontaktu z ogniem mogłaby zostać zniszczona. Jeżeli wrzucilibyśmy do ognia takową a obok trudnopalną, to zarówno jedna i druga prędzej czy później uległaby doszczętnemu zniszczeniu. Jednak różnica jest taka, że podczas przypadkowego kontaktu z ogniem – kurtce trudnopalnej nic nie będzie.

A takie działanie potrzebne jest w wielu zawodach. Pierwszy, który przychodzi na myśl to strażak. Przede wszystkim gasi pożary, ale też usuwa skutki wypadków drogowych, gdzie musi być dobrze widoczny w dzień i w nocy aby uniknąć przypadkowego potrącenia. Praca strażaka to czasem także zdjęcie kota z drzewa. Wszystkie te czynności powodują, że ubranie te musi mieć wiele różnych właściwości. Najważniejszą z nich jest oczywiście trudnopalność. Najbardziej uciążliwe są długotrwałe, wielkoobszarowe pożary. Wtedy kontakt z gorącem, ogniem i dymem ma się przez cały czas.

Nie tylko strażak

Jednak to nie jest jedyny zawód, gdzie używa się tego typu tkanin. Dajmy na to spawacz również należy do takich zawodów gdzie może dojść do przypadkowego podpalenia. Zobaczmy jeszcze pracownika stacji benzynowej. Jest on w tak specyficznym miejscu, gdzie jedna iskra (mimo wielu zabezpieczeń) może doprowadzić do prawdziwych tragedii. Dlatego też przy pracy, gdzie może dojść do przypadkowego zapłonu, taka osoba powinna być stosownie ubrana. Zobaczmy też na pracownika linii wysokiego napięcia. Musi mieć odpowiedni ubiór, by w razie awarii, gdzie by np. doszło do przypadkowego pożaru nie musiał obawiać się poparzenia.

Polska Grupa Tekstylna posiada w swoich magazynach trudnopalne tkaniny, dzięki czemu producenci odzieży specjalistycznej mogą do swojej oferty wprowadzić także stroje do zawodów, w których ma się kontakt z ogniem lub może dojść do przypadkowego zapłonu. Bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być zawsze na najwyższym poziomie.

Więcej